Az olaszok szeretik a Sapiens autót: ez lesz a piac királynője

Bemutatták a Luiss Business School Autó- és Mobilitási Obszervatóriumának új kutatását, amelynek a Honda partnere: „Az Automobile Sapienstől az Automobilista Sapiensig”

  • A potenciális felhasználók több mint fele már Sapiens-vezetőnek érzi magát, és készen áll egy mesterséges intelligencia által hajtott autó volánja mögé ülni
  • Kétségek merülnek fel az esetleges váratlan költségekkel és minden döntés teljes delegálásával kapcsolatban, de az AI forradalmi technológiának számít, és ismerősnek és könnyen használhatónak tartják.
  • Rendkívül kiterjedt forgatókönyv az autók mesterséges intelligenciájára vonatkozóan: már tizenegy Software Defined Vehicle (SDV) van a piacon, és további tizennyolc érkezik a következő két évben

A Luiss Business School Autó- és Mobilitási Obszervatóriumának „ Az Automobile Sapienstől az Automobilista Sapiensig – Reakciók, elvárások és félelmek az új fajok autójával szemben, valamint piaci elterjedésének elemzése ” című kutatása az intelligencia észlelését elemzi . A mesterséges intelligencia (AI) az autóiparban, a járművekbe integrált mesterséges intelligencia rendszerek elfogadását és használatának szándékát befolyásoló tényezőkre fókuszálva, valamint analitikusan figyeli az Automobile Sapiens jelenség elterjedését a piacon, amit nyilvánvalóvá tesz a szoftverrel definiált járművek (SDV) száma érkezik a következő néhány évben.

Reakciók, elvárások és félelmek az új faj autójával szemben

A tanulmány alapját az Automobile Sapiens koncepció jelenti, a Luiss Business School Auto and Mobility Observatory által kifejlesztett elméleti modell, amely egy olyan fejlett AI-technológiákkal felszerelt jármű innovatív ötletét képviseli, amely képes önálló döntéseket hozni javítja a biztonságot, optimalizálja a vezetési élményt és egyszerűsíti a napi tevékenységek kezelését.

A kutatáshoz kérdőívet adtak ki az autósok reprezentatív mintájának, amelyet egy tudományos és vállalati területen bizonyítottan megbízható online platformon választottak ki. Az elemzett mintában 18 és 60 év közötti felnőttek (átlagéletkor körülbelül 34 év) szerepelnek, és nemek szerint egyenlően oszlanak meg. A résztvevők több mint 57%-a rendelkezik egyetemi végzettséggel, 91,5%-a rendelkezik vagy rendszeresen használ járművet, 32,4%-a ismeri a vezetéssegítő rendszereket.

A kérdőív kitöltése előtt a résztvevők megtekintettek egy videót, amelyet a kutatócsoport mesterséges intelligencia segítségével generált, és amelynek feladata az Automobile Sapiens koncepció bemutatása: egy hipotetikus jármű, amelyet a fejlett mesterséges intelligencia technológiák integrálására terveztek, és amely képes önálló döntések meghozatalára, ill. a biztonság és a vezetési élmény javítása.

Az eredmények egy jól felismerhető számszerű jellemzésre világítanak rá: a potenciális felhasználók több mint fele úgy látja, hogy már készen áll az Automobile Sapiens korszakára.

Használati szándékot a megkérdezettek 55,2%-a fejezte ki, míg 67,9%-uk közepesen magas szintű ismertséget, tízből nyolcan (75,8%) pedig erősen innovatívként határozták meg a technológiát. A biztonság meggyőző szempontként jelenik meg: 53,5% biztos abban, hogy képes megelőzni a baleseteket, és 62,3% abban, hogy az Automobile Sapienst az ütközések elkerülésére tervezték.

Ez – egy egyértelműen forradalminak minősített, és a piacon még nem elérhető termék esetében – kétségtelenül nagyon előrehaladott kiindulópontot jelent.

Az ellenállások a karbantartás és a frissítések esetleges magas költségeihez kapcsolódnak műszaki problémák vagy IT-sebezhetőségek esetén, a válaszadók 83,2%-a fejezte ki jelentős aggodalmát. A döntéshozatali szempontból a teljes delegálást illetően a megkérdezettek mindössze 28%-a mondta azt, hogy támogatja.

Az Automobile Sapiens tanulmány a mesterséges intelligencia rendszerek más szektorokban való integrálásának akadályait és lehetőségeit is felvázolja, a felhasználó aktív és tudatos szerepét helyezve a középpontba.

Az Automobile Sapiens piaci elterjedésének elemzése

A Világgazdasági Fórum (WEF) szerint a mesterséges intelligencia számítási kapacitása világszerte 100 naponta megduplázódik. A Semiconductor Industry Association 2024-es jelentésében arról számol be, hogy az autóipar 14%-ról 17%-ra nőtt az Egyesült Államok félvezetőpiacán, és ez az egyetlen ágazat, amely növekedést mutat (+15% az előző évhez képest). Mindezt egy 611 milliárd dolláros globális félvezetőpiac mellett, amelyből 92 milliárd a tervezett mesterséges intelligencia chipekre vonatkozik, vagyis 15%.

Ezzel kapcsolatban Simone Mattogno, a Honda Motor Europe Italia Automobile részlegének vezetője kijelentette: „A jövő járművei egyre jelentősebb mértékben integrálják majd a mesterséges intelligenciát, mint az új Honda 0-s sorozat autóinál, amelyek a „kompakt, könnyű és intelligens” szavakon keresztül javítják a hatékonyságot és a biztonságot az úton, és az ember és a gép közötti interakciót egyre személyre szabottabb és empatikusabb élménnyé alakítják, így az autó már nem csak egy jármű, de igazi útitárs”.

A mesterséges intelligencia számára ebben a rendkívül kiterjedt forgatókönyvben már tizenegy platformot dobtak piacra Európában, amelyeket az SDV (Software defined vehicle) családba tartozó modellek alapjául terveztek. Az elkövetkező két évben legalább tizennyolc további személy fog bővülni, ez a szám valószínűleg növekedni fog, amint további leleplezések érkeznek az autómárkáktól, tekintettel arra, hogy a már ismertek közül tizenkettő várhatóan nagyon rövid távon elindul. , 2025-ig.

A chatbotok, azaz a felhasználóval írásban és szóban kommunikálni képes szoftverek jelenleg a mesterséges intelligencia legsikeresebb, legegyszerűbb és legelterjedtebb kifejezési formája az autóipar valamennyi folyamatában. Harmincnyolc autómárkát elemeztek, amelyek mindegyike saját hangasszisztenst kínál a fedélzeten, és lehetővé teszi a Google Assistant és a Siri használatát az autóban. Tizenhárom lehetővé teszi, hogy az Alexa hozzáférjen és vezérelje a fedélzeti funkciókat ugyanazon az autón belül, hat márka használja (vagy használhatja) a beépített Alexát (amelyet a rendszer beépített és delegált), öt beépített Google Asszisztenst. Négy olyan vállalat van, amely avatart társít hangasszisztenséhez, és tizennégy olyan, amely már tartalmazza a ChatGPT-t.

A mesterséges intelligencia növekedése új koncepciókat és új megközelítéseket is hoz a Sapiens Automobile biztonsági rendszereinek fejlesztésébe: várhatóan az In-Cabin Sensing rendszerek forgalma a jelenlegi 2,5 milliárd dollárról 6-ra nő. 2030-ig 8 milliárdot, szintén az egyre szigorodó jóváhagyási szabványok nyomása alatt.